Council Members and DCFA Committees

Please find details of The Devon FA Board of Directors, Council Members and our Standing Committees

Devon County Football Association Season 2015-16

President: Mervyn Benney

Chairman: Bernard Leach

Vice Chairman: Dennis Smith

Financial Director: Chris Cole

FA Representative: Chris Davey

Vice Presidents: Ted Benney, John Fry, Charles Sowden, Dave Blanchford

Life Members: John Fry, David Henson, John Holwell, Brian Williams, Bill Smale, Ian Leonard, Mervyn Benney, Ron Ackland, Steve Lyndon, Bernard Leach

 

Full FA Member Club Representatives:

Plymouth Argyle FC – Gordon Bennett

Exeter City FC – Mike Radford

Torquay United FC – Rob Stanley

Bideford AFC – Ian Knight

 

Devon FA School Representative: Richard Hill

Referees Association: Ross Scott

 

Area Representatives

North: Robert Bates, Dave Parish, Anthony Alcock, Anthony Cloak, Mick Tatersall

South: Anthony Roach, John Hockin, Chris Stephens, Peter Alsop, Nigel Pearce

East: Roland Brown, Paul Kennard, Mike Norman, Marcus Scott, Dudley Frood, David Richardson, Alan Slark, Richard Tapp

West: Steve Beale, Tom Sampson, Neil Jones, Anita Beale, Graham Eyles, Chris Rea, Oliver Green, Deane Newton

 

Board of Directors

Bernard Leach (Chairman), Dennis Smith (Vice Chairman), Roland Brown, Chris Davey, Alan Bewes, Paul Morrison, Chris Cole

 

Committees for Season 2015-16

Referees: J. Hockin (Chairman), I .Leonard, M. Norman, N. Jones, T. Sampson, A. Cloak, R. Scott, D. Richardson, A. Slark, N. Pearce, G. Clode, O. Green, C. Rea

Cup Competitions: D. Frood (Chairman), P. Kennard, S. Beale, R. Ackland, N. Jones, A. Beale, C. Stephens, R. Hill, P. Alsop, N. Pearce, G. Bennett, M. Scott, D. Newton

Charter Standard: D. Parish (Chairman), M. Tatersall, N. Jones, T. Sampson, T. Alcock, G. Eyles, J. Hockin, A. Roach, A. Cloak, R. Tapp

Facilities: T. Alcock (Chairman), M. Scott, S. Beale, A. Beale, P. Alsop, M. Norman, N. Jones, R. Scott, I. Knight, C.Rea

Representative sides: R. Brown (Chairman), M. Benney, M. Scott, C. Stephens, D. Frood, S. Beale, P. Alsop, A. Beale, T. Alcock, A. Cloak, M. Radford. Co-opted Members: J. Rainey, B. Knox, B. Webster, N. Saunders, R. Bonaparte, C. Skinner

Rules & Sanctions: P. Kennard (Chairman), S. Lyndon, D. Richardson, R. Bates, G. Bennett, M. Tatersall, A. Slark, D. Parish, G. Eyles, J. Hockin, P. Alsop, O. Green, D. Newton, R. Tapp, I. Leonard

Leagues: A. Bewes (Chairman), R. Bates, A. Slark, P. Alsop, T. Alcock, J. Hockin, I. Knight, I. Leonard, D. Frood, N. Pearce, C. Rea, O. Green, R. Tapp League Representatives: G. Moore, R. Hawker, K. Greenleaf, G. Maynard, S. Avery, J. Penkethman, M. Salt, N. Miles, P. Smith, M. Ottaway, L. Bryant, J. Rawlings, A . Lewis, D. Prettejohn, D. Wigmore

Disciplinary: D. Parish (Chairman), R. Bates, J. Hockin, R. Brown, D. Richardson, S. Lyndon, N. Jones, A. Roach, T. Sampson, M. Tatersall, N. Pearce, A. Slark, T. Alcock, G. Bennett, I. Leonard

Disability: G. Eyles (Chairman), R. Hill, M. Radford, C. Stephens, G. Bennett, A. Cloak, D. Parish, S. Beale, A. Beale, I. Knight, A. Roach

 

Area Co-Ordinators

North: Robert Bates, 01271 344228, r.bates@virgin.net

East: Alan Slark, 01404 758309, alanslark1@tiscali.co.uk

South: John Hockin, 01803 313059, johnhockin@talktalk.net

West: Tom Sampson, 01752 218159, tom.sampson@blueyonder.co.uk

 


FA Skills Box New
FA Respect Robot
new notice board
Have your Say